На минулому тижні мала честь бути спікером на конференції Democracy in War: Resilience and Future of Ukraine's Democratic Institutions. Під час воркшопу «Місцеве самоврядування під час війні» говорили про те, як під час війни відчувається тенденція до централізації влади на місцевому рівні.
Декілька тез мого виступу:
Взаємодія між центральною владою та місцевим самоврядуванням зазнала суттєвих змін після російського вторгнення. Воєнний стан створює сприятливі умови для централізації влади і це негативно позначається на умовах роботи місцевого самоврядування. Цей процес має бути обмеженим і не порушувати баланс влад у державі.
Наразі практики створення військових місцевих адміністрацій не є уніфікованими. Методи їх призначення та роботи, можливість ігнорувати потреби та інтереси органів місцевого самоврядування і виключати їх з процесів вирішення важливих питань для громади - однозначно ведуть до послаблення місцевого самоврядування та зменшення зацікавленості жителів брати активну участь в житті громади.
Органи самоврядування довели свою ефективність і спроможність вирішувати виклики, які виникають під час повномасштабного вторгнення. Представники місцевої влади розуміють усю критичність підтримки життєдіяльності своїх громад і намагаються швидко реагувати на всі виклики. Але разом з тим, вони зіткнулися з обмеженням своїх повноважень та можливостей. Також центральна влада перебирає на себе лідерство у питаннях відбудови і відновлення, тому в її руках зосереджується дедалі більше повноважень.
Саме тому потрібно зберегти місцеве самоврядування та посилити громади. Без належного управління на місцевому рівні буде складно не тільки оборонятися, але і якісно проводити процеси відбудови та відновлення. І, незважаючи на необхідність централізації влади і обмеження воєнного стану, децентралізація має бути продовжена і завершена. Ми маємо діяти злагоджено та спільно.
Фото - Photographer Pavel Sepi
Немає коментарів:
Дописати коментар