пʼятниця, 8 січня 2021 р.

Docudays UA - армія, що стоїть на сторожі нашого права

Йшов 2016 рік. З усіх прасок, не кажучи вже про менш екзотичні засоби масової інфрмації, лунали істеричні крики про погіршення польсько-українських відносин.

Кричали дві нечисленні, в принципі, групи, інші жили як раніше: українські студенти вчилися в польських вузах, півтора мільйона українців старшого віку продовжували спокійно працювати в Польщі. Але в руках крикунів - по обидва боки - були ЗМІ, тому ситуація загрожувала дійти до того моменту, коли хвіст почне виляти собакою.

І ось в тому ж році Володимир Ханас, координатор Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA запропонував взяти участь у вечорі, який в рамках Мандрівного фестивалю Docudays UA  повинен був відбутися 11 листопада, тобто в день найбільшого державного польського свята.

Місце теж було знаковим - Кременець, батьківщина Словацького, місто з більш ніж 700-річною історією, в якій перепліталися, то зав'язуючись в тугі вузли, то зливаючись воєдино, долі поляків і українців.


Листівки, надруковані на польській, українській і єврейською мовами закликали вбивати і мстити за образи «без жалю, хто чим може - сокирою, косою, ножем». Під відозвою стояв підпис Тимощенка - головнокомандувача радянської армії, яка йшла «звільнити трудящих від панів і поміщиків», як було  сказано в листівках.

Безладна стрілянина тривала кілька діб, днями та ночами. Вони умертлювали своїх, я бачив їхні трупи коней і пошкоджені гарматними пострілами будинки , в яких не було людей, що воювали з ними . У парафіяльного костелу дах став , як решето, а костел отців домініканців, пам'ятник старовини, спалили. У ті ж дні почали грабувати магазини. У гімназії імені Міцкевича замкнули наших офіцерів. Скоро їх убили, стверджуючи, що вони чинили опір під час роззброєння


 Так згадував вересневі дні 1939 житель Тернополя Станіслав Тупек. Такими вони залишилися в пам'яті жителів міста - поляків і українців.

Що було далі? Підручники історії говорять нам про масові репресії, тисячі жертв, мільйони загублених життів і зламаних доль. І все це необхідно знати. Але для того, щоб зрозуміти, що відчували, як жили люди в наступні півстоліття, треба повернути історії людський вимір. Іншими словами, пильно вдивитися в обличчя одного з мільйонів.

Саме так і вчинили організатори вечора. У долі однієї людини - відомого варшавського адвоката і публіциста, який трагічно загинув в авіакатастрофі 10 квітня 2010 року, Станіслава Мікке - як сторінки сімейного альбому, розкривалася повоєнна історія Польщі. Дитинство і перші розповіді про дядька, засланому разом з сім'єю на дальній північ Росії де і загинув. Потім втрата роботи в роки воєнного стану за відмову підписати ордер на арешт членів «Солідарності». І нарешті, кілька років напруженої боротьби за правду про радянські злочини, в першу чергу - про Катинь.

Присутність на вечорі вдови Станіслава Мікке Божени повністю знімала пафос. Атмосфера була теплою, дружньою, тобто ідеальної для розуміння.

Вечір у Кременецькому краєзнавчому музеї називався «Право на пам'ять»

Найчастіше ми розуміємо це як свій обов'язок пам'ятати про тих, хто пішов, тобто реалізацію їх права не бути забутими. Але це також і наше право. Ми, наші сучасники, маємо право пам'ятати хто ми і звідки. Знати те, що сталося сьогодні - це доступно і комасі. Користуватися досвідом, накопиченим попередніми поколіннями, відчути свою причетність до історії свого народу дає можливість пам'яті. Ми те, про що ми пам'ятаємо, саме пам'ять визначає масштаб нашої особистості. Недарма в СРСР було витрачено стільки сил і засобів, щоб перетворити людину в "Івана, родства нє помнящего".

Наш час можна назвати часом повернення пам'яті, а отже, повернення людині його справжнього гідності. І не буде, напевно, великим перебільшенням сказати, що у документального кіно особлива роль в цьому процесі.

Ігрове кіно бере від проблеми, явища рівно стільки, скільки необхідно для створення образу, що має естетичну цінність і виражає думку автора. Це завжди суб'єктивна інтерпретація факту. Якщо реальні події замінюються легендою - це не завжди погано. Часто вони розкривають авторський задум повніше і яскравіше, аніж факти.

Завдання документального кіно - витягнути явище з-під купи чуток, спекуляцій, часом тенденційних інтерпретацій і вільно чи мимоволі нав'язаних кимось суджень. Це особисте знайомство з фактом, таким, яким він є, можливість уважно в нього вдивитися, вступити з ним в відчутний контакт.

Знайомство не завжди буває простим. Тому так важливо те, що сухо називається заходами в рамках фестіваля, чи будуть це  дискусії, лекції, додаткові відеоматеріали.

Так фільм молодого режисера Лукаша Чайки «Про людей і звірів» - це історія популярної  польської письменниці Антоніни Жабіньської та її чоловіка Яна Жабіньського, директора варшавського зоопарку, на території якого під час Другої світової війни знаходили прихисток понад 300 євреїв.

Подружжя Жабіньських - це всього двоє з 7 тисяч 112 поляків, які отримали титул "Праведників  світу". Ддя того щоб фільм про будь-кого з них пролунав, як данина пам'яті всім, хто рятував чужі життя, часом ціною власного, треба просто знати, що вони були. Знати про Яна Карського зв'язкового Армії Крайової, людину, який намагався зупинити Холокост, автора книги «Я свідчу світові»; про Вітольда Пілецького, який добровільно пішов в Аушвіц, щоб отримати правдиву інформацію про те, що там відбувається, і спробувати організувати повстання; про священника Омеляна Ковча, чиї слова " Наша доля - пересторога для Вас" викарбувані на стіні Майданека;про діяльність підпільної організації допомоги євреям «Жегота»; про польських дипломатів, які тисячами видавали євреям підроблені паспорти, щоб вони могли виїхати в безпечні країни (в основному - в країни Латинської Америки).

 Ми не можемо поки що сказати, що в Україні про це відомо всім. Але є всі  підстави сподіватися, що фільм Лукаша Чайки відкриє цю трагічну сторінку історії сусідньої країни і допоможе багато чого зрозуміти, а, отже , - реалізувати своє право на особисту думку.

Немає більш ефективного засобу проти пропаганди і маніпуляції людською свідомістю, ніж факт і документ. Docudays UA - це ціла армія, що стоїть на сторожі нашого права не бути обдуреними. Так, у цього фестивалю немає золотих левів і пальм, сюди не приходять по червоній килимовій доріжці. У великі міста і маленькі селища, по промерзлих шпалах і вибоїнах наших доріг Docudays UA приходить до людей сам. Цього року коронавірус вніс свої корективи. І все-таки Docudays UA прийшов туди, де його чекали і де він був потрібен.

Світлана Філонова. Журналістка та перекладачка. Одна з головних тем її публікацій останніх 26 років – Катинський злочин. Авторка книги "Катинські медитації" (2015). 2005 року нагороджена Кавалерським хрестом Ордена «За заслуги перед Республікою Польща». У 2019 році стала лауреатом нагороди "Свідок Історії"Експертка Мандрівного Docudays UA 2020 в Тернополі та Кривому Розі

Немає коментарів:

Дописати коментар