пʼятницю, 26 січня 2024 р.

Майбутнє українсько-білоруських відносин

На юридичному факультеті Західноукраїнського національного університету в рамках фестивалю «1084. На межі» відбулася дискусія «Документальне кіно та майбутнє українсько-білоруських відносин». Студенти та викладачі факультету мали нагоду поспілкуватися з людьми, які не з чужих слів знають, що таке авторитарний режим у Білорусі. І правозахисниця та громадська діячка Тетяна Гацура-Яворська і журналіст Андрей Мядзвєдзєв є загальновизнаними првозахисними експертами. Відтак учасники заходу цікавилися їх баченням майбутнього українсько-білоруських відносин після війни; проблемою російської мови в Білорусі, яка до болю знайома й нам і в Україні; обмеженням свободи слова; процесом засудження від моменту затримання до винесення вироку, роллю адвоката в кримінальному процесі. Багато говорили про порушення прав людини в Білорусі, про роботу Комітету ООН з прав людини, денонсацію Білоруссю Факультативного протоколу Міжнародного пакту про громадянські та політичні права.Перемога України в війні з Російською Федерацією може стати саме тим вікном можливостей, яке дасть шанс білоруському народу звільнитися від впливу токсичного сусіда та стати на шлях демократії.
Дискусія матиме своє продовження, а поки що кілька відгуків на подію від українських учасників зустрічі:  
Ярина Жукорська, завідувач кафедри міжнародного права та міграційної політики ЗУНУ: «Сучасній молоді потрібно розуміти те, що в державі з авторитарним режимом не просто обмежена свобода – її немає. І вийти на вулиці білоруси дійсно просто не можуть. А як влучно зауважила пані Тетяна Гацура-Яворська, директор фестивалю «1084. На межі», диктатура в Білорусі не постала за один день. І майбутнє покоління повинно це розуміти, бо якщо ти не стикався із загрозою, інколи складно розпізнати перші її кроки». 
Ірина Юркевич, заступник декана юридичного факультету: «Круглий стіл дав можливість розкрити різні аспекти політичної ситуації в Білорусі. Вражаючі особисті історії, які я почула, свідчать про невичерпну силу духу та відданість тих, хто виступає проти порушення прав людини. Дуже дякую організаторам за таку можливість». 
Катерина Гринюк, студентка: «Мені було дуже цікаво почути з перших вуст, які спільні риси між політикою в Україні та Білорусі, адже наші держави дуже схожі – мова, культура, історія. І я думаю, що вийти на вулиці їм не дозволяє лише режим. Але режим завжди явище тимчасове. Ми віримо в майбутнє Білорусі як демократичної держави».
Максим Овсейко, арт-директор кіномарафону "Синьо-жовта стрічка" :"Диктатури не мають права на існування. Це нам приклад і урок від наших сусідів. Якщо нам доля дала шанс протистояти і долати одну з найсильніших диктатур в світі, то маємо прикласти всі зусилля, щоб допомогти всім бажаючим бороти такі режими, як в Білорусії. Ми не можемо просто закривати очі і проявляти байдужість. Це не наш шлях."

Немає коментарів:

Дописати коментар