пʼятниця, 19 листопада 2021 р.

«Кримські татари: від етногенезу до державности».

 

В українському видавництві братів Капранових «Зелений пес» вийшла друком книга авторства кримської історикині Гульнари Абдулаєвої — науково-популярна монографія «Кримські татари: від етногенезу до державности». Детальне дослідження багатовікової етнічної історії кримських татар та інших корінних народів Криму розвіє безліч нав'язаних міфів, продемонструє національну самобутність, унікальність і цінність етносу кримських татар для людської цивілізації.


Як зізнається авторка, створення науково-популярної монографії «Кримські татари: від етногенезу до державности» не було спонтанним рішенням. Її основою став цикл програм «Етнічні предки кримських татар» у рамках авторської історичної передачі «Altın devir», або «Золота епоха Кримського ханства», що виходила на телеканалі ATR кілька років тому.

«Однак рамки ефірного часу не дозволяють вмістити весь досліджений автором матеріал, а також посилання, джерела та літературу. А ось книга — може. До того ж сам процес створення монографії був захоплюючим і цікавим. Пішло чимало годин на додаткове вивчення книг античних і сучасних авторів, наукових статей з історії, археології, етнографії тощо. Тепер сценарії перетворювалися на окремі розділи майбутньої книги. З’явилися нові фрагменти з цікавими фактами, цілі сторінки досконалого нового тексту. Мені як автору хотілося поділитися своїми спостереженнями тепер уже не просто з глядачем, а й читачем. Адже сьогодні про кримських татар у сучасному світі знають багато, але досі виникають, здавалося б, прості запитання: як сформувався цей народ? Чи справді тільки Крим його етнічна батьківщина? І, врешті-решт, у чому його особливість?» — пише Гульнара Абдулаєва.

Головною метою, підкреслює вона, було доступно і просто розповісти читачеві, як саме кримські татари стали кримськими татарами, дати відповідь на питання, хто брав участь у формуванні народу та вплинув на його індивідуальні риси; в який період з’явилася державність, з якого часу у Криму поширилися християнство та Іслам, ким були предки кримських ханів і за яких умов вони керували Кримом і Надчорномор'ям; кому судилося стати родоначальником династії Ґераїв, коли були затверджені та яке значення мали національні символи народу, його володарів; що означало для кримських татар поняття «толерантність», і як вона впливала на політику держави; хто такі уруми та урмачелі, чи були вони субетносом кримців? Як формувалися інші корінні народи Криму — караїми і кримчаки?

«Сподіваюся, книга стане відповіддю на ці часті питання, — пише Гульнара Абдулаєва. — Відразу скажу: це не академічна праця, не навчальний посібник. Монографія не претендує на всю повноту висвітлення життя народів і племінних союзів, які колись жили на Кримському півострові».

Немає коментарів:

Дописати коментар